عمر بیشتر سگ

به سگ خود کمک کنید تا طولانی تر زندگی کند

با پرهیز از این موارد، به سگ خود کمک کنید تا طولانی تر زندگی کند. 

به عنوان صاحبان حیوانات خانگی، ما می خواهیم تا تصور کنیم که برای سگ های خود یک زندگی سلامت و شاد را فراهم می کنیم. به آن ها غذای با کیفیت می دهیم، به آن ها عشق می ورزیم، و هر وقت که زمان پیدا کنیم توپ را برای آن ها پرتاب می کنیم. اما موارد بسیار دیگری وجود دارند که برای بزرگ کردن یک توله ی سلامت باید رعایت نمود. و گاهی اوقات سبک زندگی پر مشغله ی ما باعث می شود تا برخی معیار ها ساده را که می توانند عمر سگمان را طولانی تر کنند نا دیده بگیریم.

اما خبر خوب این است که همه این ها جبران شدنی هستند و هیچوقت دیر نیست تا سطح مراقبت از حیوان خانگی خود را افزایش دهیم. پرشیاکت (Pershiacat) از تعدادی دامپزشک با تجربه نظرشان را در رابطه با اشتباهاتی که ممکن است ما ناخواسته مرتکب شویم و عمر حیوان خود را کاهش دهیم پرسیده است:

به سگ خود اجازه می دهید که زیادی اضافه وزن پیدا کند
به نقل انجمن جلوگیری از چاقی حیوانات خانگی، تقریب حدود 53 درصد سگ ها در سال گذشته اضافه وزن داشته اند. به علاوه، انجمن در یافته که 95 درصد صاحبان آن ها به اشتباه تصور می کنند که سگ آن ها در وزن طبیعی قرار دارد. به گفته ی دکتر شری براون (Dr. Shari Brown) دامپزشکی در چساپیک ویرجینیای آمریکا، اجازه دادن به سگتان برای اضافه وزن پیدا کردن نه تنها عمر او را کاهش می دهد بلکه از کیفیت زندگیش نیز می کاهد. او می گوید:

“مردم درک نمی کنند که سگ ها غذا را مانند ما تجزیه و هضم نمی کنند”

برای مثال، هنگامی که یک سگ 1 انس (28.35 گرم) پنیر چدار می خورد، با خوردن یک و نیم همبرگر یا 3 شکلات توسط انسان برابری می کند. و این تنها غذای انسان ها نیست که مساله ایجاد می کند – به بعضی سگ ها خیلی ساده بیش از حد غذای سگ یا تشویقی داده می شود. دکتر براون می افزاید:

“من به صاحبان می گویم هر تشویقی را برابر با یک شکلات حساب کنید. آیا شما به فرزند خود در یک روز 8 شکلات می دهید؟ فکر نمی کنم.”

راح حل: دکتر براون توصیه می کند مقدار غذای انسان ها را به توله ی خود محدود کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی خوراکی های او را زیر نظر دارید. او همچنین پیشنهاد می کند صاحبان حیوان خانگی برنامه روزانه ی ورزش حیوان خانگی خود را افزایش دهند، حتی اگر این به معنی خلاقیت به خرج دادن باشد. دکتر براون می گوید:

“اگر بیرون سرد است یا صاحب حیوان نمی تواند زیاد ورزش کند، قلاده ی شگ خود را به گردن او بیاندازید و او را در حیاط خانه یا داخل چند دور بگردانید. هر چیزی که باعث تحرک او می شود.”

اگر وزن باز هم تغییری نمی کند، با دامپزشک خود مشورت کنید، شاید او بخواهد تا شما حیوان خود را در یک برنامه ی رژیمی قرار دهید. حیوان شما همچنین می تواند از یک مشکل پنهان دیگر مانند کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) یا نشانگان کوشینگ (Hyperadrenocorticism) رنج ببرد، که باعث اضافه وزن او می باشد.

 • نادیده گرفتن سلامت دهان و دندان

  بیماری پریودنتال یا بیماری لثه (Periodontal Disease)، یک مشکل رایج در سگ هاست. بر اساس گزارش انجمن انسانی آمریکا، دامپزشکان تخمین می زنند که 85 درصد سگ های بالای 5 سال از این مشکل رنج می برند، که پس از جمع شدن غذا و باکتری در اطراف لثه و تشکیل پلاک دندانی گسترش می یابد. یک تجمع باکتری دهانی می تواند در نهایت به بسیاری مشکلات در سلامتی برای حیوان شما منجر شود، از قبیل مشکلات دریچه ی قلب، و عفونت های داخل کلیه.

  راح حل: دکتر جف وربر (Dr.Jeff Werber)، صاحب گروه گروه دامپزشکی قرن در لس آنجلس کالیفرنیا پیشنهاد می کند، یک مسواک تهیه کنید و دندان های سگ خود را هر وقت که می توانید مسواک بزنید.

  او توضیح می دهد:

  “آن قدر ها سخت نیست تا دندان سگ خود را مسواک بزنید (مسواک های انگشتی خیلی راحت کار می کنند)، و همینطور اسباب بازی های جویدنی و استخوان هایی هستند که به کاهش پلاک دندانی کمک می کنند، همینطور هم افزودنی های آب که سلامت دهانی را حفظ می کنند.”

  او می گوید، همچنین ایده ی خوبی است که حد اقل یک بار در سال برای نظافت تخصصی دهان از دامپزشک خود وقت بگیرید.

از قلم انداختن چکاپ های سالیانه

در حالی که بردن سگتان سالیانه به دامپزشک می تواند درد سر باشد، انجام آن می تواند جان او را نجات دهد. دکتر براون که بر اهمیت ملاقات سالیانه ی دامپزشک حتی برای سگ هایی که سالم به نظر می رسند تاکید دارد می گوید

“حتی اگر سگ شما طبیعی رفتار می کند، چیزی در داخل می تواند در حال اتفاق باشد.”

و در مورد سلامت سگ زمان می تواند غنیمت باشد. دکتر براون می افزاید:

“در برخی شرایط، هنگامی که نشانه ها ظاهر می شوند، دیگر کاری نمی تواند انجام داد. اما اگر به موقع درمان شروع شود، می تواند به کیفیت و کمیت زندگی سگ کمک کند.”

راه حل: متخصصان، از جمله براون، پیشنهاد می کنند تا توله ی خود را یک یا دو بار در سال (مخصوصا برای سگ های مسن تر از 7 سال) معاینه ببرید. اگر شکلی در گذشته وجود داشته، صاحبان حیوان باید برای آزمایش خون سالیانه حیوان درخواست کنند. دکتر وربر همچنین صاحبان حیوانات را به واکسیناسیون به موقع توصیه می کند می کند، تا آن ها را از هاری (Rabies)، هاری سگ سانان (Canine Distemper)، پاروویروس (Parvovirus)، عفونت آدنوویروس (Adenovirus)، ویروس پاراآنفلوآنزا (Parainfluenza) و بوردتلا (Bordetella) محافظت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *