تغذیه

آیا چاق بودن گربه آنقدرها ضرر دارد؟

آیا چاق بودن گربه آنقدرها ضرر دارد؟

غذا دادن به گربه ی دارای اضافه وزن به طور همزمان هم آسان ترین و هم سخت ترین کار است. به استثنای تعداد کمی – مانند ماینکون (Maine Coon) در سمت بزرگتر و سیامیسی (Siamese) در سمت کوچکتر – وزن ایده آل برای اکثر گربه ها حدود 4.5 کیلوگرم می باشد.

بر خلاف سگ ها، ما اندازه ی یک گربه با وزن درست و مقدار کالری ای که او نیاز دارد را می دانیم. اما اجرای آن برنامه تقریبا غیر ممکن است. عادات غذایی گربه غذا دادن به وقت و منظم را بسیار دشوار می کند، خصوصا برای صاحبان کارمند، و متابولیزم منحصر به فرد گربه سال گوشتخوار می تواند گربه ی در رژیم را در خطر جدی مشکلات کلیوی قرار دهد. خانه های چند گربه ای هم که مشکلات افزون خاص خود را خواهند داشت.

چه مقدار کالری برای غذا دادن به گربه ی چاق

بی اثر از هر محاسبه که برای تعیین مقدار غذا برای دادن به گربه ی در رژیم انجام می دهیم، تقریبا یک مقدار کالری برای همه به دست می آید؛ 200-225 کالری در روز. این مقدار در صورت نیاز می تواند به 150 برسد. و این اهمیت دارد که پیش از آنکه کالری گربه ی خود را محدود کنید به یاد داشته باشید تا با دامپزشک خود مشورت کنید. ممکن است مشکلاتی برای گربه ی شما وجود داشته باشد که در تعیین مقدار کالری گربه ی شما دخیل باشند.

 گربه ها در روز 8 بار می خورند 
اگر می شد که آن ها مانند سگ ها غذا می خوردند و می توانستیم غذا دهی آن ها را منظم انجام دهیم و زیر نظر داشته باشیم خیلی خوب بود. اما اینطور نیست. گربه ها راحت ترند تا وعده های کوچک، 6 تا 8 بار در روز مصرف کنند، و هر بار حدود 30 کالری. غذای نیاکان ان ها نیز به همان اندازه بوده است؛ یک موش حدود 30 کالری ارزش دارد.

گربه های مدرن مانند نیاکان خود غذا می خورند، اما بدون شکار. تعداد کمی از صاحبان گربه ها وقت داند تا 6 تا 8 وعده ی روزانه را زیر نظر داشته باشند، و اجبار در غذا خوردن 2 و 3 وعده ای می تواند به تغذیه ی نامناسب منجر شود. همانطور که بسیاری از صاحبان گربه می دانند، گربه های کمی یک سوم تا یک چهارم پیمانه در یک وعده غذا می خورند.

استرس از رژیم می تواند بر کبد گربه تاثیر بگذارد

به عنوان گوشت خوار، متابولیزم گربه ها تکامل منحصر به فردی پیدا کرده است. کبد گربه پروتئین وعده ها را به انرژی، گلوکوز (قند بدن)، آمینو اسید و پروتئین هایی که بدن آن ها نیاز دارد تبدیل می کند. این پروسه به مقداری چربی از غذا، یا چربی از بخش های دیگر بدن نیاز دارد. کبد  معمولی گربه سطوح بالایی از چربی در حال کار را دارا می باشد.

گربه ها مصرف غذای خود را به دلایلی مانند پرواز، نگهدار های جدید، نقل مکان، استرس مراسم خاص خانوادگی یا ساخت و ساز، و از همه مهم تر تغییرات در مقدار و روش های غذا دهی – مانند تغییر غذا، مخصوصا به غذای رژیمی – کاهش خواهند داد. کاهش دریافت غذا به دریافت چربی از ماهیچه ها برای تجزیه ی آمینو اسید کبد منجر می شود. کبد حتی از قبل نیز چرب تر خواهد شد.

همان طور که این چرخه ی اشتباه ادامه پیدا می کند، یک کبد چرب، یا هپاتیک لیپودوسیس (hepatic lipidosis) می تواند رخ دهد. بدون رسیدگی به موقع این شرایط معمولا کشنده است. دوباره با دامپزشک خود پیش از قرار دادن گربه ی خود در رژیم غذایی مشورت کنید.

 

حقیقت: رژیم ممکن است دوام نیاورد
نا امید نشوید، اما این ها حقایقی هستند برای صاحبان گربه های دارای اضافه وزن که می خواهند آن ها را به وزن مناسب باز گردانند. پایدار و ثابت ماندن بر یک رژیم جدی می تواند پیچیده و دشوار باشد. در عمل بسیاری از گربه ها چاق و خوشحال باقی خواهند ماند… و به مرور زمان دیابت خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *